Majiteľ požiarom zničeného kaštieľa v Ožďanoch požiadal štát o pomoc

Obrázok k článku od zora.

Majiteľ kaštieľa v Ožďanoch, ktorý začiatkom októbra poškodil požiar, požiadal štát o pomoc. Ako agentúru SITA informovala Nóra Pataky zo sekretariátu štátneho tajomníka Ministerstva kultúry (MK) SR Konráda Rigóa, majiteľ renesančného kaštieľa - Bystrická dopravná spoločnosť a.s. podal žiadosť o finančnú podporu komplexnej rekonštrukcie v rámci dotačného programu MK SR Obnovme si svoj dom. Celkový rozpočet obnovy kaštieľa je 553 737 eur. „Za stav a rekonštrukciu pamiatok na Slovensku plne zodpovedá ich majiteľ. Štát však vie poskytnúť finančnú podporu, keď o to majiteľ požiada,“ pripomína ministerstvo kultúry v tlačovej správe.

 

Dlhodobo nevyužívaný renesančný kaštieľ v Ožďanoch (okres Rimavská Sobota) sa ocitol v plameňoch podvečer 3. októbra. Na mieste zasahovalo takmer 30 profesionálnych a dobrovoľných hasičov. Požiar zničil celú nosnú konštrukciu krovu vrátane strešného plášťa z dreveného šindľa. Škody po požiari kaštieľa v Ožďanoch odhadli na minimálne 300-tisíc eur. Príčiny požiaru sa vyšetrujú.

 

Národná pamiatka je okrem iného zaujímavá tým, že jej história je spätá so známou uhorskou šľachtičnou Julianou Géczyovou-Korponayovou, hlavnou hrdinkou románu Móra Jókaiho Levočská biela pani. Na svojej webstránke www.pamiatky.sk to v súvislosti s požiarom kaštieľa pripomína Pamiatkový úrad SR. Podľa pamiatkárov súčasný vlastník kaštieľa Bystrická dopravná spoločnosť a.s. mal v roku 2009 záujem o komplexnú obnovu kaštieľa a jeho premenu na ubytovacie a kultúrno-spoločenské priestory. Tento zámer však v tom čase nevyšiel a kaštieľ ďalej chátral.

 

V snahe zvrátiť nepriaznivý stav vykonal podľa pamiatkárov Krajský pamiatkový úrad Banská Bystrica štátny pamiatkový dohľad. „Jeho výsledkom bolo zvýšenie pozornosti vlastníka o stavebnotechnický stav objektu a prejav záujmu o možnosť uchádzať sa o finančnú dotáciu z grantu Ministerstva kultúry SR Obnovme si svoj dom,“ informuje ďalej pamiatkový úrad na svojom webe. Túto jeseň sa podľa pamiatkárov už dokončovalo spracovanie projektovej dokumentácie na komplexnú obnovu strešného plášťa a statické zabezpečenie nosnej konštrukcie krovu, ktorá bola na 95 percent použiteľná. Situáciu však 3. októbra dramaticky zmenil rozsiahly požiar. Zničil celú nosnú konštrukciu krovu vrátane strešného plášťa z dreveného šindľa. Otázne bolo aj poškodenie ostatných nosných konštrukcií.

 

Ako ďalej informoval sekretariát štátneho tajomníka ministerstva Rigóa, krátko po požiari sa štátny tajomník Rigó stretol s majiteľom pamiatky, aby sa dohodli na správnom postupe rekonštrukcie kaštieľa. Zhodli sa, že rekonštrukcia je potrebná čím skôr. Majiteľ následne podal žiadosť na finančnú podporu komplexnej rekonštrukcie v rámci dotačného programu ministerstva Obnovme si svoj dom.

 

Hlavným cieľom projektu na komplexnú rekonštrukciu „Obnova Kaštieľa v Ožďanoch - záchranná etapa“ je odstránenie havarijného stavu. Práce sú zamerané na komplexnú rekonštrukciu krovu po ničivom požiari. „Na záchrannú etapu bude nadväzovať rekonštrukcia celého objektu s cieľom vybudovať kultúrno-spoločenské a vzdelávacie centrum. Celkový rozpočet projektu tejto etapy vyčíslili na 553 737 eur. Ak všetko pôjde podľa plánu, práce na novej streche by sa mali začať v marci a pamiatka by mala byť zastrešená už na jeseň 2020,“ dodalo MK SR.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

Momentálne nie je prihlásený žiadny užívateľ.

Nováčikovia

Obrázok používateľa Mimoto
Obrázok používateľa Hriva
Obrázok používateľa Martin Sepelak
Obrázok používateľa Peter Prengel
Obrázok používateľa Karol Kletečka
Obrázok používateľa Martin17
Obrázok používateľa Alexandra17
Obrázok používateľa lukas mendel