Historická radnica slúži oddnes aj na stretnutia vedenia mesta s Košičanmi

Obrázok k článku od zora.

Priestory na prvom poschodí budovy Historickej radnice v Košiciach, ktorá doteraz slúžila výhradne na slávnostné prijatia významných hostí vedením mesta, sú už prístupné verejnosti. Doteraz sa tam Košičania mohli dostať len raz ročne počas Dní otvorených dverí. V tlačovej správe o tom informoval Magistrát mesta Košice.

 

Odteraz pravidelne každý štvrtok od 14:00 do 17:00 bude primátor mesta Jaroslav Polaček a jeho námestníci Marcel Gibóda a Lucia Gurbáľová prijímať podnety občanov a diskutovať s nimi v priestoroch administratívnej časti Historickej radnice. „V priestoroch radnice na Hlavnej ulici sa už nebudeme stretávať len so zahraničnými delegáciami, ale chceme najmä diskutovať s Košičanmi o ich bežných radostiach a starostiach. Naša nová kancelária primátora bude otvorená pre každého, kto sa s vedením mesta chce stretnúť,“ uviedol primátor Jaroslav Polaček.

 

Pre prijatie v radnici je potrebné vopred sa nahlásiť na sekretariáte alebo osobne, pričom vždy je potrebné uviesť, koho konkrétne z vedenia mesta chcete navštíviť. Všetci záujemcovia budú zaradení do zoznamu podľa poradia. O termíne stretnutia s vedením mesta budú včas informovaní. Všetkým návštevníkom, ktorí budú chcieť využiť bezbariérový prístup, odporúčajú, aby oň pri rezervácii termínu požiadali. Z prízemia je možné sa na prvé poschodie dostať výťahom.

 

S myšlienkou zrekonštruovať budovu Historickej radnice pre potreby košického magistrátu prišiel v druhej polovici 90. rokov vtedajší primátor mesta Rudolf Schuster. Po viac ako dvadsiatich rokoch sa aj vďaka spolupráci s novým vedením mesta podarilo tento zámer naplniť. Miestnosť, v ktorej sa dnes nachádza kancelária primátora mesta, bola v minulosti sídlom mešťanostu, prešla menšími úpravami tak, aby bola dôstojným miestom na stretnutia s občanmi.

 

„Vraciame sa k tradícii fungovania radničného domu na Hlavnej, pretože si myslím, že Košičania si zaslúžia poznať a vidieť históriu svojho mesta. Snažili sme sa vytvoriť priestor, kde s plnou úctou a vážnosťou prijmem každého Košičana. Každý, kto sem na prijatie príde, si bude môcť pozrieť aj ostatné miestnosti tejto časti budovy – Biely salónik, Malachitovú miestnosť aj Veľkú zasadaciu miestnosť,“ dopĺnil primátor.

 

Terajšia radničná budova ako Barokovo-klasicistická stavba mestského palácového typu bola postavená podľa projektu Jána Langera ešte v rokoch 1779 - 1780, keď bol richtárom mesta Jozef Klestinszky.


  • Verzia pre tlač
  • Poslať priateľovi
  •  

Prihlásenie

To prevent automated spam submissions leave this field empty.